Mullingar  Race Flown 2nd Sept 2016 30 Members Sent 120 Birds Pigeons were liberated at 10.15am into a SW wind  
                   
Pos Name Sent AFT Clocked Distance Bird Velocity Prize Pools Total
                   
  1 J Hadfield 12 04:02:15 14:17:15 220m1443y SU16AV2378 BLH 1604.305     1,000.00         18.00     1,018.00
  2 S Graham 8 04:07:24 14:22:25 217m1600y SU16AV2724 BLH 1550.144       200.00         45.00       245.00
  3 S Graham 8 04:07:24 14:22:25 217m1600y SU16AV2719 BLH 1550.144       100.00         45.00       145.00
  4 Tallis & McDonagh 20 04:02:49 14:17:50 203m1676y SU16L14803 BPC 1478.245         50.00           50.00
  5 Boyd Brothers 5 03:32:52 13:47:52 174m 705y SU16A2888 BLH 1441.959         30.00         77.76       107.76
  6 Boyd Brothers 5 03:43:02 13:58:02 174m 705y SU16A2898 BLC 1376.229         20.00         36.99         56.99
  7 K Young & Daughter 6 03:52:32 14:07:32 181m 605y SU16A5301 DCC 1372.511         20.00           20.00
  8 J Bosworth 2 05:22:44 15:37:44 241m1363y SU16P7415 BLH 1318.497         10.00           10.00
  9 B Minmaugh 2 04:39:26 14:54:26 209m 473y SU16L1683 GRC 1318.071         10.00       207.00       217.00
 10 Tallis & McDonagh 20 04:48:26 15:03:27 203m1676y SU16L14809 BLH 1244.465         10.00           10.00
 11 J Hadfield 12 05:15:00 15:30:00 220m1443y SU16AV2347 BLH 1233.787         10.00           10.00
 12 Cowan & Findlay 1 04:42:25 14:57:25 179m 708y SU16A1946 DCH 1118.022         10.00         98.70       108.70
 13 Mr & Mrs J Savage 4 04:50:52 15:05:52 182m  57y SU16A8973 CPC 1101.457         10.00           10.00
 14 L Byrne 5 05:14:54 15:29:48 194m 989y GB16E24389 BLH 1087.421         10.00           10.00
 15 Tallis & McDonagh 20 05:55:07 16:10:08 203m1676y SU16L14820 BLC 1010.788         10.00           10.00
 16 H Wallace 5 05:32:34 15:47:34 188m1308y SU16A556 BLH  998.861      
 17 W Veitch 4 07:21:24 17:36:24 244m 620y GB16S11839 BLC  974.290      
 18 R Donegan 3 06:11:10 16:26:10 188m 553y SU16A1013 BLH  892.949      
 19 J Hadfield 12 07:31:16 17:46:16 220m1443y SU16AV2305 BLH  861.227      
 20 H Wallace 5 07:15:07 17:30:07 188m1308y SU16A529 BLH  763.446      
 21 J Hadfield 12 10:15:00 04:12:56 220m1443y SU16AV2301 WC  631.940      
 22 J Hadfield 12 10:15:00 04:16:37 220m1443y SU16AV2349 BLH  631.940      
 23 Tallis & McDonagh 20 10:04:01 20:19:02 203m1676y SU16L14847 CHH  594.275      
 24 Boyd Brothers 5 09:13:42 19:28:42 174m 705y SU16A2882 BLH  554.353      
 25 J & S Boyd 3 09:49:35 20:04:35 174m 464y SU16A3132 CHH  520.205      
 26 L Byrne 5 12:58:29 09:13:23 194m 989y GB16E24374 CHH  439.867      
 27 J Leggate 7 13:49:26 10:04:27 205m 396y SU16L5284 CPC  435.472      
 28 J Leggate 7 14:42:04 10:57:05 205m 396y SU16L5278 BLC  409.488      
                   
Pools & Prizes                 1,500.00       528.45     2,028.45
                   
                     
                   
Winner of the Robert McCubbin Memorial Trophy     J Hadfield SU16AV2378 Blue Hen      
                   
Winner of the Benzing M1 ETS Clocking System Nomination   B Minmaugh SU16L1683 Grizzle Cock      
                   
Winner of the Hendry Bros 100 Special for the Furthest Loft Timed W Veitch GB16S11839 Blue Cock      
                   
WSCC Overall Points Winner         K Young & Daughter 45 Points